Hodnoty, zmysel života dnešnej spoločnosti

Autor: Martina Cipková | 22.9.2012 o 23:18 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1521x

Človek, ako sa vyvíjal, prechádzal rôznymi dejinami, ktoré na neho výrazne vplývali, formovali, prípadne deformovali jeho charakter. Avšak vtedy  záležalo na človeku samotnom, od jeho charakteru, hodnôt, aké uznával vo svojom živote, či podľahne hriešnemu pokušeniu a dá  alebo sa  nedá zlákať na zlý chodníček. A ani dnes sa situácia nezmenila. A akí sú ľudia dnes? Väčšinou uponáhľaní, bezohľadní, netolerantní, drzí a takto by sme mohli pokračovať až do nekonečna. Myslím si, že v minulosti boli ľudia k sebe ohľaduplnejší, čestnejší. Ľudia sú rôzni, každý má iný rebríček hodnôt, pre každého znamená zmysel života niečo iné.

 

V dnešnom konzumnom svete sa viacerí z nás naháňajú za peniazmi, prepychom, luxusom, sú stále zaneprázdnení, nič nestíhajú, na nič nemajú čas a najviac si tú ich zaneprázdnenosť odnáša ich vlastná rodina, ktorá je tým  pomerne dosť zanedbávaná. Niektorí žijú len pre prácu, venujú jej všetok svoj čas. Je otázne či je to dobré či zlé, je to každého jeho osobné rozhodnutie, nemožno nikomu vravieť, ako má žiť. Kto si ako ustelie, tak bude spať. Každý má svoj vlastný rozum, ktorý by mal vedieť sám používať. Vraví sa, že každý si je sám strojcom svojho šťastia. Každý z nás si volí cestu, smer, akým sa jeho život bude ďalej vyvíjať. A ako to nakoniec dopadne, tak to je už iná kapitola.

Dnes vo svete vládnu peniaze. Často žasnem od údivu, až sa mi rozum zastavuje, čo sú ľudia schopní urobiť pre peniaze, aká je mentálna úroveň niektorých ľudí... Niektorí ľudia nepoznajú svoje hranice ľudskej dôstojnosti, pošliapavajú si po nej. Ale reality show sa na takýchto ľuďoch s radosťou nabaľujú, im to je srdečne jedno, všakže... Peniaze dokážu človeka zmeniť na nepoznanie, ale málokedy  v dobrom... Vraví sa, že peniaze kazia charakter. Asi kus pravdy na tom bude... Ale nič nie je večné, nie je isté, že sa človeku bude vždy dariť, môže i z výšky padnúť až na samé dno... Peniaze sú dôležité v živote človeka, ale nie sú všetkým a nie vždy nás urobia šťastnými, možno len na nejaký čas a nedá sa za ne kúpiť všetko, zdravie ani lásku si za ne nekúpiš.

Niektorí sa oháňajú titulmi. Chváliť sa tým dá, len je otázne, keby sme ten titul nebrali do úvahy, ale brali človeka bez toho titulu, to znamená, aký je človek sám  o sebe a čo dokáže ponúknuť z pozície človek  - človek, či by ten titul nebol nakoniec z tohto hľadiska zbytočný. Ak nemá človek ako človek čo ponúknuť - ako oporu, lásku, nevenuje sa len svojej práci, ale nájde si čas i na druhých a tak ďalej, tak na jeho mieste by som sa s titulom nevystatovala, pretože titul je len vec, kus papiera, ale dobrý človek, skromný, vážiaci si skutočné hodnoty (láska, rodina a tak ďalej) znamená omnoho viac ako nejaký titul či neviem aké postavenie a je v dnešnej dobe výnimočný unikát, česť výnimkám.

Niekedy mám chuť plávať v prúde s ostatnými, ale to by som sa musela znížiť na ich úroveň, ako sa vraví, kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť. Priznám sa, že riešim túto dilemu dosť často, ale zas na druhej strane pekný obal nie je všetko, ale je dôležité, čo je vo vnútri. Načo mi je pekné jabĺčko navonok, keď je vo vnútri zhnité?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?