Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náboženský fanatizmus (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Nesuhlas. Clovek, ktory ma nejaku prioritu - ci Boha, ci alkohol, alebo hoci historicky serm - pred sexualnym vztahom, si s najvacsou pravdepodobnostou najde vyhovujuceho partnera v komunite s rovnakou prioritou. Cize ak ta nechal (nechcel) niekto s inymi prioritami ako mas ty, bud len rada, neklapalo by vam to - ale bud si ista, ze inej - s rovnakymi prioritami ako on - to s nim klapat bude. Such is life...a nepatri to vobec do kategorie "viera".
 

Zuzanka Patri to do sekcie viera

Ale suhlasim s tebou ohladne rovnakych priorít. Veriaci (nemyslim tym teraz standartneho VianocnoVelkonocneho alebo cisto nedelneho katolika) veriaci - Krestan myslim cloveka zijuceho podla Bozieho slova a praktizuje to v kazdodennom zivote ma ine priority, ine hodnoty. A hoci to zo zaciatku vyzera super, v kazdodennom zivote je to problem pre neveriaceho, pre ktoreho je vela veci obmedzujucich, hoci Veriaci ich berie ako Sloboda, aby niektore veci nemusel robit. Co sa tyka autorky, nie celkom je s blogu jasne co sa vobec stalo a kto bol ten veriaci.

Mimochodom v pisme sa hovori: najprv hladaj Boha a ostatne ti bude pridane, v tom sa chape aj zena a isteze kto hlada Boha dostane zenu ktora ho taktiez hladala a zase sme pri tvojich komunitach....
 
Hodnoť

Ale patří to do sekce víra

když jsem se ženil tak jsem život možná viděl podobně jako slečna. Bůh odsuď posuď. Pěkně ať přijde jen na zavolání , když ho potřebuji jinak ať neotravuje.

Vzhledem k tomu, že zkušenosti jsou nepřenositelné, povětšinou, tak zkušenosti a názory druhých začneme chápat až časem po určitém prožitku. Tedy pokud máme štěstí a nejsme zaslepení sami sebou tak moc, abychom mohli vnímat svět.

Touha po Bohu spojuje a ve světle této touhy se životní problémy pak jeví jako malicherné až nicotné. Ale jak píše kolegyně musí se ty touhy sejít. Pokud jsou rozdílné nic se s tím nedá dělat. Jen za sebe mohu říct, že všechny touhy co se jeví jako společné zájmy partnerů na počátku časem zešednou. Jediná opravdu spojující touha je touha po Bohu podle mě. Hodně zdaru.
 
Hodnoť

Odpoviem Ti inak

Co by si povedala na cloveka ktory ma na prvom mieste v zivote PRAVDU (zhoda slov a reality)?
na vysvetlenie Platonov vyrok:
Mam rad Platona ale pravdu mam radsej
Platon

Podla mna ide o zasadoveho cloveka, ktoremu naozaj na tej pravde zalezi ...

Na druhej strane nevylucujem ze ide o fanatika, ktory ma len velke reci, ale obmedzene myslenie
to uz musis vediet Ty sama ak ho poznas .....
alebo nieco medzi ..... :-)

Ale moze ist aj o cloveka ktory vieru berie naozaj vazne
a potom je tu otazka ako sa s tym vyrovnas Ty
budes ho vediet pochopit ?
alebo to bude len zdroj zbytocnych konfliktov?
Stoji Ti to za to?
 
Hodnoť

Niečo

mi v tom uvažovaní nesedí. Boh nie je konkurent ľudskej lásky. Skôr mi príde ako jej garant.
 

pekne napísané

a chcem ešte dodať že mať Boha na prvom mieste neznamená modliť sa od rána do večera ale mať život v rovnováhe.
Náš pastor raz rozprával príhodu ako na neho chcel zapôsobiť človek, ktorý nebol z našej cirkvy tým, že sa chvastal, že si tri hodiny denne číta Bibliu. Pastor mu povedal: "Zato sa môžeš hanbiť, lebo normálny človek ktorý nezanedbáva prácu a rodinu nemôže mať čas čítať si Bibliu tri hodiny denne." A zdôraznil nám, že ak sa modlíme viac ako hodinu denne, nie je to zbožnosť, ale preduchovnelosť, ktorú Boh neschvaľuje a nepožehná.
 

Boh neschvaľuje a nepožehná

to mu boh poslal sms-kou?
 

Som zhrozený!

Bolo by vhodné prečítať si ešte raz Bibliu, najmä Nový Zákon.
Možno by si pochopil, že Pán Boh prostredníctvom svojho jediného syna vyjavil svetu pravdu a zásady, ktoré však ľudstvo nepochopilo. Ježišovi záleží u ľudí na ich zmýšľaní a z neho vyplývajúcej ochote podeliť sa. Jeho odsúdenie nasýtených a boháčov, ktorí nechcú nič dať, je pôsobivé (Lk 6,24-25). Moderný kapitalizmus nepozná iné hodnoty ako ponuku a dopyt. Najvyššou hodnotou je záujem kapitálu. Človek hrá len podradnú rolu. „Kto to pochopí, nech to pochopí“, povedal Ježiš.

Ježiš Kristus vyslovil svojho času jasný súd nad kapitalizmom. „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.“ Uviedol prípad muža, ktorý uvažoval, kam dá bohatú úrodu tohto roku. Plánoval zbúrať doterajšie sýpky a postaviť väčšie, kam uloží všetko obilie i ostatný svoj majetok; potom bude na veľkých zásobách odpočívať, jesť, piť a veselo hodovať. Ale Boh mu povedal: „Blázon, ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude?“ (Lk 12,20). Mimochodom tým jasne odsúdil aj chamtivosť prevádzkovateľov kapitalizačného dôchodkového piliera.

V súvislosti s poznámkou o sms-ke neschvaľujúcej a nepožehnávajúcej, možno ju považovať za urážku veriacich. Všetci predsa vieme, že Pán dnes už neesemeskuje. Predsa už dávno informuje ľudstvo imelom.
 

Zasa jeden můdry

:-))). Milovat Boha nadevše a milovat bližního svého jako sebe sama. Pokud si plní hmotné povinnosti může se modlit třeba 16 hodin. A ti ostatní sobci by mu v tom neměli bránit. Mají si najít vlastní zájmy. :-)))
 

 

Dobrá poznámka divnej : )
Je tu aj dobrý príklad s biblie (Luk10k38-42v)
A stalo sa, keď išli, že vošiel do jakéhosi mestečka. A istá žena menom Marta, prijala ho do svojho domu. A tá mala sestru, menom Máriu, ktorá si aj sadla k nohám Ježišovým a počúvala jeho slovo. Ale Marta bola rozrušená pre mnohú obsluhu a pristúpila k Ježišovi a povedala: Pane, či nedbáš, že ma moja sestra nechala samu obsluhovať? Povedz jej tedy, aby mi pomohla. Ale Ježiš odpovedal a riekol jej: Marta, Marta, staráš sa a nepokojíš pre mnohé veci, a jedného je treba. Mária si vyvolila dobrú čiastku, ktorá nebude odňatá od nej.
 

skrátka, zhrňme to,

Ježiš všade tvrdil, že Otec aj Syn sú dôležitejší, než čokoľvek iné. Dokonca aj ako to milovanie blížneho (v anglickom preklade sa píše "suseda") svojho.

Ježiš pripravoval svojich nasledovníkov na blízky koniec sveta a pozemskému životu neprikladal veľkú váhu. Preto od neho nemáme nijaké podobenstvo ani príhodu, ktoré by tvrdili, že Ježiš uprednostnil starosť o blížneho pred odovzdaním sa Bohu. Pre Ježiša, ostatne, dilema "slúžiť Bohu verzus postarať sa deťom o jedlo" neexistovala. Ježiš bol presvedčený, že v takom prípade sa jeho Otec o tie deti postará a nahradí im starostlivosť rodičov "zaneprázdnených slúžením Bohu".

25Preto vám hovorím: Nestarajte sa o svoj život, že čo budete jesť alebo čo budete piť, ani o svoje telo, čím sa odejete. Či nie je život viac ako pokrm a telo ako odev? 26Pozrite na nebeské vtáctvo, že nesejú ani nežnú ani neshromažďujú do stodôl, a váš nebeský Otec ich živí! A či ich vy o veľa neprevyšujete? 27A kto z vás starajúc sa môže pridať k veľkosti svojej postavy jeden lakeť? 28A o odev prečože sa staráte? Povážte poľné ľalie, ako rastú: nepracujú ani nepradú; 29a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol tak odiaty jako jedna z nich. 30Ak tedy poľnú trávu, ktorá je dnes a zajtra môže byť hodená do pece, Bôh tak odieva, či azda vás nie o veľa viacej? Ľudia malej viery! 31Nestarajte sa tedy a nehovorte: Čo budeme jesť? alebo: Čo budeme piť? alebo: Čím sa zaodejeme? 32Lebo to všetko hľadajú pohania, a veď váš nebeský Otec vie, že to všetko potrebujete. 33Ale hľadajte najprv kráľovstvo Božie a jeho spravedlivosť, a to všetko vám bude pridané. 34Teda nestarajte sa o zajtrajší deň, lebo zajtrajší deň sa bude starať o svoje veci.

Čiže takto. Nepraktické, ale v Ježišových očiach pravdivé.
 

 

v origináli nie je nestarajte sa, ale nebuďte ustarostení. A to je rozdiel, však, pán demagóg?
 

originál bude asi po grécky

a Ježiš to hovoril asi aramejsky ;-) Ja som citoval Roháčkov preklad, ty si sa rozhodla, že moderný katolícky/evanjleický bude tým najsprávnejším. 25Therefore I say unto you, Take no thought for your life, what ye shall eat, or what ye shall drink..


Ale:
1. "nestarať sa" a "nebyť ustarostený" je v danom kontexte to isté, najmä keď zoberieme do úvahy aj príklady (vtáctvo, ľalie), ktoré Ježiš používa.
2. ak naozaj veríš, že takéto drobné úpravy menia význam celých , môžeš to rovno zabaliť. Máš len zbierku výrokov, ktoré kdesi povedal Ježiš, niekto ich neskôr popamäti zapísal, alebo si ich len zapamätal a povedal ich niekomu inému, ten zase inému, až sa nakoniec našiel niekto, kto vedel písať, neskôr (alebo ešte predtým) ich niekto preložil do gréčtiny, neskôr ich ľudia prepisovali súc si vedomí, že existujú aj iné príbehy a iné evanjeliá, s ktorými sa svoj prepis snažili/nesnažili zjednotiť. A ty rozumieš len prekladom do pár moderných jazykov, do ktorých sa staroveká aramejčina/gréčtina prekladajú ťažko.

Ale dávam ti šancu: napíš nám, aký význam podľa teba ten príbeh o vtákoch nebeských má. Čo ním chcel Ježiš povedať, keď mu stál za takto dlhú kázeň.
 

zase je to o tej rovnováhe

napríklad v nedeľu treba ísť na bohoslužby aj ak som doma nestihla upratať.
Keď Ježiš prišiel do ich domu, bolo treba počúvať Ježiša a nie robiť iné veci.
Ale keby Ježiš u Márie a Marty zostal bývať mesiac a obidve by ho päť hodín denne počúvali, nebolo by to OK.
 

 

A prečo by to nebolo OK ? Chceš povedať že by nemali čo jesť :)) Môžu držať pôst :))
Alebo že by počuvať Boha dennodenne 5 hodín -to je aj na koňa dosť ? :)) Treba sa pripraviť na večnosť s Bohom.


Ked JK "príjde do domu" tak ho treba počuvať a venovať mu pozornosť a nie sa zaoberať svetskými vecami a na čase nezáleži. O tom je obrazne aj ten príbeh.To je vlastne porovnanie prijorít o ktorých hovorí JK Marte že Mária si vybrala dobru čiastku, tak prečo by jej mala byť odnatá.
 

Tuto pasáž má rád

toto jsem jednou řekl své mamince, když se místo zklidnění za něčím hmotným honila a vůbec ji to neuklidnilo. Byla hodně naštvaná. Asi jako ta Marta. Lide opravdu jako slepci žijeme s vlastními představami o pravdě a o tom co je podstatné a když někdo přijde s takovým jednoduchým osvobozujícím tvrzením vůbec h nechceme slyšet. Naše zarputilost bývá obrovská. Některá Ježíšova přikázání jsou zatím náročná, ale některá, jako toto, jsou velmi jednoduše osvobozující pouhým zamyšlením se nad tím a přijetím.
 

ano

takto to vnimam aj ja.
 
Hodnoť

taku kravinu dokaze vyprodukovat len...

to myslis vazne, co si napisala?? lebo neverim vlastnym ociam..
keby bol Boh na prvom mieste, tak by sa mnohe nestastie nekonali.. neboli by ziadne nevery, klamstva, nenavist, nasilie, rozbite rodiny, nestastne deti a aj ten alkohol atd..
a ty davas vinu za rozbity vztah Bohu? tomu sa ale povie sebectvo a to je hlavna vina rozbitia vztahu, ked niekto mysli na seba a nie na toho druheho, ked ho podvedie, oklame atd... keby si naozaj toho cloveka milovala, tak by si mu tuto jeho vieru minimalne tolerovala, lebo laska je o tom, ze urobime vsetko pre radost a dobro toho druheho, ale zjavne ty nemilujes, lebo si sebec!!!
ak by si zila podla vztahu aky chce Boh, tak by nebol ziadny problem a aj vztah zalozeny na cistej laske a nie sebectve, taky je, lebo Boh je laska.. cize sa to ani po takej stranke nevylucuje
takze skus popremysalt aj dlhsie ako si to potrebovala na napisanie tohto kratkeho dristu a snad prides na to aku kravinu si napisala..
 
Hodnoť

Myslela som to takto

Ze takeho cloveka zaujima hlavne Boh, az potom ostatni, to znamena to 1. miesto. Viem, ze Boh nechce byt v takej pozicii, dal cloveku slobodnu volbu, zalezi len od cloveka sameho, ako sa k tomu postavi, ale vzdy na 1. mieste moze byt len 1 vec alebo niekto, nie viac veci ci osob... Ak ma niekto Boha na 1. mieste, mal by sa mu venovat uplne, tak to je asi najlepsie podla mna...
 

petoo99

Mas aj v niecom pravdu, ale ja som to myslela tak, ze ked sa clovek venuje len Bohu a vztahu ci rodine len minimalne, skoro vobec. Chcel by si byt v pozicii toho druheho, pacilo by sa ti to? Ked sa venuje niekto viac niecomu neviditelnemu, ako cloveku zivemu, z mäsa a kosti, tak nech sa radsej uplne venuje Bohu. A ten clanok je cisto len teoreticky, mne sa to nestalo, ale viem, ze nieco taketo sa deje. Raz bol v tej relacii Sudna sien jeden taky a bolo to hrozne...
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Michael Achberger: Väčšina z nás ho má nedostatok. Takto to môžte zmeniť: magnézium 34
 2. Zuzana Pelaez: „Národ holubičí“? Pre cudzincov sme skôr „Národ kyslých uhoriek”. 27
 3. Věra Tepličková: Boris Kollár prezradil tajomstvo súdržnosti koalície 22
 4. Július Kovács: Majského, Baštrnákove a Kočnerove deti si užívajú miliónové ukradnuté majetky. Výsmech. 17
 5. Marek Strapko: Upratovačka z kúpaliska - je tu hlavne kvôli tebe! 15
 6. Oliver Andrejčák: Stále len rozpráva, rozpráva, rozpráva... 12
 7. Branislav Gröhling: Neznášam teplých! 12
 8. Rudolf Pado: Dorúbaný Liptov posvätený štátom i políciou 10
 9. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora 7
 10. Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ : Sú profilové fotografie na sociálnych sieťach nebezpečné? 7

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Hlasu hlas
 2. Miriam Studeničová: Nešťastie s názvom meditácia
 3. Lukáš Baloga: Vezmú po voľbách do rúk „svet“ demokrati?
 4. Július Kovács: Boris s háremom
 5. Gabo Németh: Modlitba za noc, ktorá rozpráva
 6. Ivan Čarnogurský: SKÚSENOSŤ Z COVIDU 19
 7. Vladimír Hatara: Korona? Začína sa to pomaly podobať koprivke či akné...
 8. Július Kovács: Majského, Baštrnákove a Kočnerove deti si užívajú miliónové ukradnuté majetky. Výsmech.
 9. Štefan Vidlár: Korona chiméra
 10. Július Kovács: Hödör


Už ste čítali?